Open menu Onze Taal logo

Hoofdmenu

  • Taalloket
  • Tijdschrift
  • Schatkamer
  • Winkel
  • Over Onze Taal
  • Congres 2023
  • Zoeken
  • Inloggen
  • Lid worden
  • Doneren
  • Taalloket
  • Tijdschrift
  • Schatkamer
  • Winkel
  • Over Onze Taal
  • Congressen
  • Inloggen
  • Lid worden
  • Doneren
  1. Home
  2. Schatkamer
  3. Lezen
  4. Uitdrukkingen
  5. De knoop doorhakken

Wat betekent de knoop doorhakken en waar komt deze uitdrukking vandaan?

De knoop doorhakken betekent ‘een belangrijke beslissing nemen’. De uitdrukking gaat terug op een verhaal uit het klassieke Griekenland. Dit verhaal wordt in het Groot Uitdrukkingenwoordenboek (2006) van Van Dale als volgt weergegeven:

De Frygische boer Gordias was in het bezit van een strijdwagen. Hij had een band gewonden om de stang die door het juk en de disselboom liep, en in die band een zeer kunstige knoop gelegd. Wie de knoop kon ontwarren, zou heerser van de wereld worden, luidde de voorspelling. Alexander de Grote, die zag dat het op de normale wijze niet zou lukken, hakte de knoop toen maar gewoon met zijn zwaard door.

In het spreekwoordenboek van F.A. Stoett staat de uitdrukking weergegeven als "Den (Gordiaanschen) knoop doorhakken", waar de herkomst nog wat beter aan af te zien is. Tegenwoordig wordt naast de knoop doorhakken de gordiaanse knoop als aparte uitdrukking beschouwd en gebruikt; die heeft volgens Van Dale de betekenis 'een onontwarbare zaak'.

logo
  • Genootschap Onze Taal
  • Paleisstraat 9
  • 2514 JA Den Haag
  • info@onzetaal.nl
  • Taalvragen
  • 085 00 28 428 op werkdagen van 9.30 tot 12.00 uur (op donderdag tot 11.00 uur) en van 13.30 tot 16.00 uur
  • Ledenservice
  • 070 356 12 20 (op dinsdag, woensdag en donderdag van 9.30 tot 12.00 uur)

Blijf op de hoogte!

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief Taalpost.

  • Privacybeleid
  • Algemene voorwaarden
  • Cookies